24x7.lt

Pasaulyje sparčiai populiarėjanti vaikų kineziterapijos rūšis ateina į Lietuvą (90/0) 

Pasaulyje sparčiai populiarėjanti vaikų kineziterapijos rūšis ateina į LietuvąŠeimos, kurios susiduria su vaikų neurologinėmis ligomis, dažnai pagalbos priverstos ieškoti už Lietuvos ribų dėl platesnių gydymo galimybių ar labiau patyrusių specialistų. Tai dažnai ir kainuoja brangiau, ir stipriai veikia visos šeimos gyvenimą, jei tenka gyventi ar nuolat lankytis kitose šalyse dėl vaiko gydymo.

Vis dėlto, anot kūdikių ir vaikų kineziterapeutės Romos Pilkienės, jau atsiranda galimybių fiziškai tobulėti į svečias šalis nevykstant, o patogiai derinant visos šeimos gyvenimą Lietuvoje. Viena jų - DMI (angl. Dynamic Movement Intervention) metodas – Izraelio specialistų atrasta ir šiuo metu viena sparčiausiai augančių, tarptautinė ir visame pasaulyje pripažįstama kineziterapinė technika, kuri padeda vaikams augti ir pasiekti savo asmenines fizines galimybes, stambiosios motorikos maksimalias ribas.

„Apie DMI terapiją pirmą kartą išgirdau prieš kelis metus iš užsienyje gyvenančių savo pacientų, pradėjau intensyviai domėtis, kas tai per technika, kuo ji kitokia, koks mokslinis pagrįstumas bei kam ji taikoma, kokie rezultatai. Kadangi mano vieni dažnesnių pacientų yra vaikai su neurologine diagnoze, sutrikusia vystymosi raida, DMI metodas ypač suintrigavo savo efektyvumu“, – teigia ilgametę patirtį turinti kūdikių ir vaikų kineziterapeutė, oficiali DMI atstovė Lietuvoje Roma Pilkienė.

Anot R.Pilkienės, svarbu suprasti, kad vaiko diagnozė – tik įrašas su kodu sveikatos sistemoje, bet jokiu būdu ne nuosprendis, nulemiantis gyvenimo ribas. Vaikų smegenys yra ypatingai greitai atsinaujinančios ir dinamiškos, vadinasi, kuo ankstesnė gydymo, judesių lavinimo bei mokymų pradžia, tuo greitesni bei geresni rezultatai. Nesvarbu, koks vaiko amžius, kur ir kokio lygio smegenų pažeidimas, Dauno sindromas ar diagnozuotas cerebrinis paralyžius, o gal genetinė anomalija ar įtariama hipotonija (- suglebę raumenys, silpna viso kūno ar tik jo dalies judesių kontrolė), net jei mažylis tiesiog nusprendė stipriai per anksti pasibelsti į šį pasaulį ir jam reikalinga kineziterapeuto pagalba - DMI terapija yra ta pradžia, kurią pradėję taikyti kaip įmanoma anksčiau, garantuotai pamatysite, koks stebuklingas žmogaus kūnas, kokie mažo žmogaus dideli raidos procesai vyksta teisingai ir aktyviai dirbant su vaiku.

Šis metodas apima įprastą, mums žinomą kineziterapiją, kai aktyviu judesiu siekiama suformuoti ar atgauti prarastą funkciją, gerinti mobilumą, ir jungiama su dinaminiais pratimais (DMI), kuriais siekiama maksimalaus vaiko fizinių gebėjimų aktyvinimo. Būtent toks vaiko stambiosios motorikos lavinimas veikia smegenis, gerina neuroplastiškumą, kas reiškia, kad smegenyse vyksta greiti bei ilgalaikiai pokyčiai, o tai kartu nulemia ir naujų įgūdžių atsiradimą bei formavimąsi.

DMI nuo kitų tradicinių metodų skiriasi keliais aspektais. Pirma, svarbiausias šios metodikos tikslas – provokuoti maksimalias vaiko stambiosios motorikos ribas, siekiant aukščiausio galimo nepriklausomybės lygio. Šios terapijos kiekvienas iš pratimų vaikui yra tarsi iššūkis pasiekti savo kūno atsaką, kaip kūno reakciją ir taip suformuoti judesį.

Antra, atliekant bet kokį pratimą pagal šią metodiką, vaikas niekada nelaikomas už rankų, o visada siekiama vis mažesnio/tolesnio kūno taško prilaikymo. Suteikiant vis mažiau prilaikymo ir pagalbos vaikas aktyvuoja reikiamus raumenukus, vis labiau mokosi kontroliuoti savo laikyseną ir taip po truputį aktyviai sunkinant einama link bendros stiprybės ir savarankiškumo.

Trečia, ypatingas dėmesys skiriamas gravitacijos dėsniui – mokomasi išlaikyti kūną ar jo dalis veikiant fizikos dėsniams, o tai reikalauja įjungti ne tik sensoriką, suvokimą savo kūno jį supančioje erdvėje, bet ir dirbti su pusiausvyra ir koordinacija vienu metu. DMI padeda vaikams greitai lavinti šiuos pojūčius bei įgūdžius, todėl ženkliai pagerinamas kūno valdymas, išlaikoma laikysena visose padėtyse.

Remiantis moksliniais tyrimais apie smegenų neuroplastiškumą ir jo galią vaiko raidai, DMI naudojamos technikos skatina greitus smegenų pokyčius, todėl progresas matomas ne tik stambiosios motorikos vertinimuose, bet ir kalboje, emocijų išraiškose, smulkiojoje motorikoje.

DMI techniką taikant tempimai vyksta jau vaikui darant pratimus ir funkcines užduotis, vadinasi, tokio tipo tempimas vyksta ilgiau, vaikas labiau susikoncentravęs į pratimą, o ne į nemalonų tempimo pojūtį, išlaikomas ir jo rezultatas – taip didesnė tikimybė, kad bus išvengta raumenų ar sausgyslių ilginimo operacijų.

Vaikai, kuriems nustatyti tam tikri sutrikimai ar negalia, dažniausiai patiria ortopedinių problemų, dėl kurių gali atsirasti lėtinis skausmas ar poreikis operuoti. DMI pratimai siekia aktyvuoti laikyseną, kaulų ir raumenų sistemą, kuri padeda tolygiai paskirstyti kūno svorį – tai reiškia, DMI lavina skeleto ir sąnarių brandą ir kiek įmanoma labiau tolygų jų išsidėstymą.

Sėkmingiems rezultatams pasiekti neužtenka vien medicinos ir mokslo progreso, itin svarbu vaikui tinkamai parinktas aktyvinimo būdas, vaiko individualus gebėjimas prisitaikyti tiek prie paties metodo, tiek prie svetimo žmogaus, adaptacija. Tačiau svarbiausias aspektas eiti link šviesesnio rytojaus išlieka neišmatuojama tėvų meilė ir tikėjimas savo vaiku, kuris nugali bet kokias kliūtis.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

Informacija iš: 

Vakarų Lietuvos Medicina 

Image: FreeDigitalPhotos.net







Komentarai (Viso žinučių: 0)


Atsakyti
Vardas:Svečias
Pavadinimas:
Komentaras:


Įrašykite patvirtinimo kodą

Powered by AkoComment 3.0


24x7.lt pasilieka teisę pašalinti tuos skaitytojų komentarus, kurie yra nekultūringi, nesusiję su tema, pasirašyti kito asmens vardu, pažeidžia įstatymus, reklamuoja, kursto nelegalius veiksmus.

Į viršų
 
Ieškomiausių TOP 5




Naudingos nuorodos




Kontaktai
Skaitos kompiuterių servisas UAB
Farmacinių informacinių sistemų skyrius
K.Petrausko 19A, Kaunas
tel: (8~37) 330 220

vaistai.lt facebooke